Türkiye'nin düğün paketçisi oldu 27 milyon YTL'lik ciroyu yakaladı

11 Mart 2008 Salı


Ortaokul mezunu 3 kardeş, avize ile başlayıp tencere-tava satışıyla sürdürdükleri ticaretten sonra mobilya üretimine girdi. Tonga Kardeşler, "Türkiye'nin düğün paketçisiyiz" sloganıyla binlerce yeni çifte mobilya sattı..

Moda Life, kapıdan tencere tava pazarlayan ortaokul mezunu Özcan, Orhan ve Basri Tonga kardeşlerin kurduğu bir mobilya şirketi. Küçük yaşta babalarını kaybeden kardeşlerden Özcan Tonga, elektrikçi çırağı olarak işe girer. Askerlik sonrası Keçiören'de kendine elektrikçi dükkanı açar. Elektrik arızaları tamirinin yanı sıra gece dükkanda avize imal edip gündüz satmaktadır.

AVİZEYİ TENCERE İZLEDİ

Elinde avizeler ile gündüz Keçiören'de dükkan dükkan, ev ev dolaşan Özcan Tonga, daha sonra bir arkadaşı ile ortak başladığı tencere tava satışını kardeşleri ile sürdürür. 3 kardeş, İç Anadolu'yu merkez yapıp, Ankara ve çevresindeki illerin köylerine kadar sıcak satış yönetimiyle ürün satar. Kapı kapı dolaşıp tencere, tava, fritöz, ütü, küçük ekran TV satışı gerçekleştirirler. Ancak kapıdan satışlara, bu işin kötü niyetli kişilerce istismarı nedeniyle son verirler. 1989 yılında başlayan pazarlamacılığın yerini 1996 yılından itibaren mobilya üretimi alır. Pazarlamacılıkta edindikleri deneyimle, üreticiden doğrudan tüketiciye satışla fark yaratabileceklerini düşünürler.
ÜÇ kardeş mobilyaya adım atarken, hedef olarak yeni evlenecekleri seçerken, sloganlarını da "Türkiye'nin düğün paketçisiyiz" olarak belirler. Evleneceklerin ihtiyacı olacak yemek, yatak ve oturma gruplarını tek fiyatla satmaya başlarlar. Bu şekilde ürünlerini daha ekonomik ve hızlı tüketiciye ulaştırabileceklerini, daha iyi hizmet verebileceklerini düşündüklerini belirten Basri Tonga, "Pazarlama tekniklerini bilen firmayız. Tencere tava satışı için defalarca kapıları çalıyorduk. 3 ürünü, bir gidiş ve bir teslimatla uygun fiyatla satabileceğimizi hesapladık. Bundan yola çıkarak, işlevsel bir slogan belirledik. 'Türkiye'nin düğün paketçisiyiz' dedik."
GEÇEN yıl 3 bin 500 aileye düğün paketi sattılar. Müşterilerinin yüzde 75'ini yeni evlenen çiftler oluşturdu. Ayrıca yaklaşık 10 bin parça da mobilya eşyası sattılar. Ankara Pursaklar ve Kırıkkale OSB'deki fabrikalarının toplam kapalı alanı 48 bin metrekareye ulaştı. Kendilerine ait Ankara'da 27, Konya'da 4, İstanbul'da 2 ve Kırıkkale'de bir mağazaları bulunuyor. Moda Life, dünyadaki doğrudan tüketiciye satış trendine paralel olarak aracıyı ortadan kaldırmak için bayilik vermiyor. Şirketin toplam çalışan sayısı 500'e ulaştı. Kırıkkale'de fabrikada 180 kişi çalışıyor. 2007 yılı cirosu 27 milyon YTL oldu.
HASAT DÜĞÜN ZAMANI
Tonga kardeşlerin eniştesi Fatih Sarı ise, Anadolu kentlerinde en büyük müşteri kesimini yeni evlenenlerin oluşturduğunu belirterek, "Anadolu esnafı dört gözle evlilik sezonunu bekler. Mobilyacının hasadı, düğün zamanıdır. Nisan ayında başlar ekim ayının ilk haftasına kadar sürer" dedi.
sabah

0 yorum: