Alkol unutturmuyor derdi depreştiriyor

1 Mart 2008 Cumartesi


Özellikle son dönemlerde şirket sahiplerinden tutunda yöneticilerde dahi sıkıntılı günler yaşanıyor. Ekonomik anlamda tıkanmaya doğru giden piyasalarda yaşanan likidite sorunu şirket sahiplerini derinden etkiliyor. Kimi iş kapatıyor, kimileri işçi çıkartıyor. Hal böyleyken patronlarda bu gri günleri atlatmak için çözümler üretmekte tıkanınca ,sıkıntılarını unutmak için alkole yönelenler oluyor..
Tam bu zamanda yapılan araştırmnayı sizinle paylaşmak istedim.
Japonya’da yapılan bir araştırmada, alkolün dertlerin unutulmasına yardımcı olmadığı belirlendi.
Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, sanılanın aksine alkolde bulunan "etanol"ün unutmaya yardımcı olmadığını, aksine anıları zihinde koruduğunu belirttiler.
JAPONYA’da Tokyo Üniversitesi’nde deney fareleri üzerinde yapılan araştırmada, kafeslerine geri konmadan önce birkaç gün süreyle hafif oranda elektrik şoku verilen farelerin, kafesleri her açıldığında ürktükleri tespit edildi. Araştırmacılar, bu farelerin tepkilerini incelemek amacıyla bir kısmına alkol verirken, diğer kısmına serum verdi.
Alkol verilen farelerdeki bu korkunun, diğer farelere göre ortalama iki hafta olmak üzere daha fazla sürdüğü ortaya çıktı. Söz konusu araştırmayı yapanlar, insanlar açısından ele alındığında bu durumun, alkol alındığında kurtulmak istenilen kötü anıların daha fazla zihinde kalacağını gösterdiği yorumunda bulundu.

0 yorum: