BMW, Üretim İçin Türkiye’ye Geliyor

5 Ocak 2008 CumartesiTürkiye’de üretim planı ünlü lüks oto üreticisi Alman BMW’nin masasına ‘dolaylı olarak’ geldi. BMW, taşeron üretici Magna Steyr aracılığıyla Türkiye’de üretim hattı kurmayı tartışıyor.
Star gazetesinin haberine göre; Türkiye son yıllarda yaptığı üretim atağıyla otomotiv endüstrisinin gözde ülkelerinden biri haline geldi. Özellikle ticari araç üretimiyle dikkat çeken Türk otomotiv sanayi, 2006 yılından itibaren üretimde 1 milyon adetlik çıtayı aştı. 2007’nin 11 ayında 1 milyon 28 bin adetlik üretime ulaşan sektörün, 2007 yılsonunda 1 milyon 50 bini aşması bekleniyor. Bu üretim performansının itici gücüyle, Türkiye dünya otomotiv ve ekonomi çevrelerinde ‘iyi bir üne’ sahip olurken, ‘Türkiye’de kaliteli araç üretilir’ algısı otomotiv dünyasına sağlam bir şekilde yerleşti.
Sektörde Dönüm Noktası
Bu durum bugüne kadar Türkiye’de hiçbir üretim faaliyeti olmayan firmaların da aklına Türkiye’yi düşürdü. Hem de sadece orta sınıf markaların değil, lüks otomobilleriyle tanınan markaların bile...
Bu markalardan biri de ünlü lüks otomobil üreticisi BMW. Bu günlerde Alman üretici BMW yönetiminin masasında Türkiye’de X3 ya da X5 modellerden birinin üretimi konusu var. Ancak BMW üretime karar verirse bu yatırım dolaylı olarak gerçekleşecek. Üretimin, BMW’ye taşeron olarak araç üreten Avusturya kökenli Magna Steyr vasıtasıyla gerçekleşmesi planlanıyor. Başka markalara da araç üretimi yapan Magna Steyr’in Tekirdağ’da bir fabrika kurmak için araştırmalar yaptığı, yan sanayi firmalarıyla görüşmelere başlandığı da konuşuluyor. Fabrika için Romanya ile Türkiye arasında bir karara varılacağı belirtiliyor.
X3 veya X5 Olabilir
Fabrika kurulursa BMW’ye de bir üretim hattı ayrılacak. Bu üretim hattında da X3 ya da X5’in üretiminin yapılabileceği ifade ediliyor. Bütün bu kararların hayata geçirilmesi durumunda Türk otomotivi için dönüm noktası olacak. Çünkü bugüne kadar orta sınıfa yönelik olarak binek ve ticari araç üretimi yapan Türk otomotiv endüstrisinde ilk kez lüks bir modelin üretilmesi söz konusu olacak.
Türkiye’de Hangi Marka Ne Üretiyor?
Tofaş / Fiat: Albea, Palio, Linea, Doblo, Fiorino (Citroen Nemo, Peugeot Bipper)
Ford: Transit ve Transit Connect.
Honda: Civic Sedan, City
Hyundai: Accent Era, Matrix. Hafif ticari araç üretimi planlıyor.
Renault: Symbol, Megane Sedan, Clio III HB, Clio Grand Tour (2008)
Toyota: Auris, Corolla Verso. 2010’da hafif ticari araç üretimine hazırlanıyor. Karsan: Peugeot Partner, Peugeot J9, Citroen Berlingo (2008), Sadece binek ve hafif ticari araçlar baz alınmıştır.
Kaynak: Hürriyet Gazetesi

0 yorum: